Vyrų plaukų slinkimo tipai

PAVELDIMAS PLAUKŲ SLINKIMAS

Paveldimas plaukų slinkimas yra laikomas dažniausiai pasireiškiančia vyrų plaukų slinkimo forma – jis nustatomas 95 proc. atvejų. Apie 60 % vyrų yra asmeniškai susidūrę su plaukų slinkimo problema. Paveldimas arba androgenetinis vyrų plaukų slinkimas reiškia, kad jis yra užprogramuotas genetiškai. Plaukų slinkimas dažnai pasireiškia regresuojančia plaukų augimo linija ir pakaušio srityje.

Priežastis

Paveldimą plaukų slinkimą sukelia pernelyg didelis plauko šaknies jautrumas žmogaus organizmo hormonui, vadinamam dihidrotestosteronu (DHT), kuris yra gaminamas iš testosterono plauko šaknyje.

Plaukų slinkimo eiga

 1. Plauko šaknyje naudojant fermentą 5-alfa reduktazę iš testosterono gaminamas DHT hormonas.
 2. Dėl genetinių veiksnių plauko šaknis jautriai reaguoja į DHT ir pamažu miršta.
 3. Plaukas iškrenta.

DIFUZINIS PLAUKŲ SLINKIMAS

Jeigu plaukų slinkimas pastebimas visame galvos plote, o iškritusių plaukų skaičius viršija įprastą 100 plaukų per dieną vidurkį, tai vadinama difuziniu plaukų slinkimu. Nors plauko svogūnėlis yra sveikas, iš kraujo jis pasisavina nepakankamai tokių maisto medžiagų, kaip aminorūgštys (pvz., cistinas), ir B grupės vitaminų.

Tai turi tam tikrų pasekmių:

 • tam tikru metu plauko svogūnėlis tampa neveiksnus;
 • sutrumpėja plauko gyvavimo trukmė;
 • plaukas per anksti iškrenta;
 • tokio maistinių medžiagų nepakankamumo rezultatas – spartesnis plaukų slinkimas.

Stebimos įvairios difuzinio vyrų plaukų slinkimo priežastys, kurios gali būti sietinos su tam tikromis gyvenimo aplinkybėmis:

 • stresui;
 • esant kalorijų deficitui / laikantis dietos;
 • susidūrus su rimtomis infekcijomis;
 • turint tam tikrų maisto medžiagų apykaitos sutrikimų;
 • susidūrus su tam tikra sezoninio plaukų slinkimo forma (plaukų slinkimu pavasarį arba rudenį).

ALOPECIA AREATA

Šios formos plaukų slinkimas dar vadinamas židininiu plaukų slinkimu arba lizdiniu plikimu. Jam būdingi įvairaus dydžio aiškiai matomi ir ryškaus kontūro išplikę plotai.

Alopecia areata laikoma uždegimine ir įprastai pagydoma plaukų slinkimo forma, kurios priežastis nėra žinoma. Labiausiai tikėtina, kad ligos atsiradimui turi įtakos organizmo imuniniai procesai (susiję su kūno apsaugos sistema). Šiam plaukų slinkimui taip pat svarbūs paveldimi veiksniai, nes maždaug 25 % atvejų šia liga serga keli šeimos nariai.

Alopecia areata turi gydyti specialistas.