Moterų plaukų slinkimo tipai

Ne visų plaukai slenka vienodai. Tam tikrais atvejais plaukų slinkimas yra paveldimas, o kitais – sukeltas streso, nesubalansuotos mitybos ar ligų. Tačiau bet kokio tipo plaukų slinkimo rezultatas yra tas pats – retėjantys plaukai. Dažniausiai pasireiškia difuzinis ir paveldimas plaukų slinkimas. Taip pat galima susidurti su židininiu plaukų slinkimu (alopecia areata), kuriam pasireiškus galvos plaukai išplinka aiškiai matomais lopais. Kol kas židininio plaukų slinkimo priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau jis yra laikomas autoimunine liga. Bet kokiu atveju gydymą turi skirti tik patyręs dermatologas.

Priešingai, nei dažnai manoma, plaukų slinkimo problema nėra būdinga vien vyrams – apie 40 % moterų bent vieną kartą gyvenime susiduria su tam tikros formos plaukų slinkimu, kuriam yra reikalingas gydymas.

DIFUZINIS PLAUKŲ SLINKIMAS

Jeigu plaukų slinkimas pastebimas visame galvos plote, o iškritusių plaukų skaičius viršija įprastą 100 plaukų per dieną vidurkį, tai vadinama difuziniu plaukų slinkimu. Nors plauko svogūnėlis yra sveikas, iš kraujo jis pasisavina nepakankamai tokių maisto medžiagų, kaip aminorūgštys (pvz., cistinas), ir B grupės vitaminų.

Tai turi tam tikrų pasekmių:

 • tam tikru metu plauko svogūnėlis tampa neveiksnus;
 • sutrumpėja plauko gyvavimo trukmė;
 • plaukas per anksti iškrenta;
 • tokio maistinių medžiagų nepakankamumo rezultatas – spartesnis plaukų slinkimas.

Difuzinį plaukų slinkimą gali sukelti įvairios priežastys. Moterims šio tipo plaukų slinkimas dažniausiai pasireiškia susiklosčius tam tikroms gyvenimo aplinkybėms:

 • stresui;
 • esant kalorijų deficitui / laikantis dietos;
 • po nėštumo;
 • susidūrus su rimtomis infekcijomis, pvz., gripu;
 • turint tam tikrų maisto medžiagų apykaitos sutrikimų;
 • susidūrus su tam tikra sezoninio plaukų slinkimo forma (plaukų slinkimu pavasarį arba rudenį).

ALOPECIA AREATA 

Šios formos plaukų slinkimas dar vadinamas židininiu plaukų slinkimu arba lizdiniu plikimu. Jam būdingi įvairaus dydžio aiškiai matomi ir ryškaus kontūro išplikę plotai.

Alopecia areata laikoma uždegimine ir įprastai pagydoma plaukų slinkimo forma, kurios priežastis nėra žinoma. Labiausiai tikėtina, kad ligos atsiradimui turi įtakos organizmo imuniniai procesai (susiję su kūno apsaugos sistema). Šiam plaukų slinkimui taip pat svarbūs paveldimi veiksniai, nes maždaug 25 % atvejų šia liga serga keli šeimos nariai.

Alopecia areata turi gydyti specialistas.

PAVELDIMAS MOTERŲ PLAUKŲ SLINKIMAS

Moterų plaukų retėjimą, ypač pasireiškiantį viršugalvio srityje, įprastai sąlygoja genetinis paveldimumas. Polinkį į plaukų slinkimą vaikai dažniausiai paveldi iš tėvų. Tokiais atvejais plauko svogūnėlis labai jautriai reaguoja į organizmo hormonus, kurie kontroliuoja plauko augimą. Plaukai trumpėja ir retėja. Galiausiai auga tik labai ploni ir trumpi plaukeliai.

Paveldimas plaukų slinkimas dažniausiai pasireiškia vyrams – jis nustatomas 95 proc. visų atvejų. Tačiau daugelis nesusimąsto, kad androgeninis plaukų slinkimas gali varginti ir moteris.

Be genetinio paveldimumo šios formos moterų plikimą gali sukelti ir šie veiksniai:

 • pasikeitusios gyvenimo aplinkybės (menopauzė);
 • hormonų disbalansas.