Specialistų patarimai

Tinkamas patarimas – sėkmingo gydymo pagrindas

Visi esame girdėję, susidūrę ar net išbandę patarimus, gudrybes ir liaudiškas priemones, turinčias padėti kovoti su plaukų slinkimu. Kai kurios iš jų yra veiksmingos (juk sakoma, kad tikėjimu galime net ir kalnus nuversti), o kitos – tikras pramanas. Tad sutaupykite laiko ir iš karto kreipkitės specialistų pagalbos. Pasitarkite su savo gydytoju, kuris padės nustatyti plaukų slinkimo priežastį ir jį išgydyti.

Kaip išsigydyti plaukų slinkimą?

Įvairios plaukų slinkimo formos yra gydomos specialiomis vaistinėmis priemonėmis.

Pavyzdžiui, difuzinio plaukų slinkimo atveju galite paskatinti plaukų augimą ir sumažinti slinkimą naudodami tam tikras maisto medžiagas.

Paveldimas arba androgenetinis plaukų slinkimas taip pat gydomas specialiomis priemonėmis.

Tačiau norint išspręsti šią problemą reikalingas nuoseklumas ir kantrybė. Atsižvelgiant į plaukų gyvavimo trukmę gydymas turi būti tęsiamas bent 3–6 mėnesius.

Kaip diagnozuojamas plaukų slinkimas?

Pasiruošėte vizitui pas sveikatos priežiūros specialistą ir svarstote, kaip vyks jūsų konsultacija su gydytoju? Norėtumėte susipažinti su procedūromis, kurios gali būti atliekamos siekiant išsiaiškinti jūsų plaukų slinkimo priežastį?

Priklausomai nuo jūsų plaukų slinkimo formos, gydytojas gali nustatyti diagnozę atlikdamas skirtingas procedūras:

  • apžiūrėdamas galvos odą / praskirdamas plaukus;
  • atlikdamas plaukų pešimo arba epiliacijos tyrimą;
  • šukuodamas plaukus pirštais;
  • trindamas plaukus tarp pirštų;
  • atlikdamas kraujo tyrimus;
  • atlikdamas trichogramą;
  • atlikdamas skaitmeninį plaukų būklės įvertinimą „TrichoScan“ metodu;
  • atlikdamas galvos odos biopsiją;

Apžiūrėdamas galvos odą / praskirdamas plaukus

Gydytojas įprastai apžiūri jūsų plaukus, apšviestus ryškia lempos šviesa. Jis įvertina plauko struktūrą, galvos odą ir plaukų tankumą.

Priklausomai nuo plaukų slinkimo tipo arba galvos odos sutrikimo, patikrinama viso kūno oda, o įtarimą sukėlusios vietos yra ištiriamos naudojant šviesinį mikroskopą. Daugelio plaukų slinkimo tipų atveju gali būti reikalingas viso kūno plaukų tyrimas.

Atvaizdo šaltinis – vadovėlis „Hair – Practice of Trichology“, autorius – Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt

Plaukų pešimo arba epiliacijos tyrimas

Gydytojas suima paciento plaukų sruogą ir švelniai timptelėdamas mėgina ją išrauti. Tyrimas atliekamas keliose galvos odos vietose siekiant nustatyti, kaip lengvai plaukai išsitraukia iš galvos odos. Atliekant šią procedūrą galima nustatyti apytikslį plaukų slinkimo lygį, bet ne slinkimo priežastį.

Pastaba. Atliekant šią procedūrą galima nustatyti tik apytikslį plaukų slinkimo lygį. Siekdamas patikslinti diagnozę gydytojas atliks tolesnius tyrimus.

Atvaizdo šaltinis – vadovėlis „Hair – Practice of Trichology“, autorius – Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt

Šukavimas pirštais

Jis leidžia gydytojui nustatyti padidėjusį laisvų plaukų, kurie yra telogeno fazėje, skaičių – t. y., plaukus, kurie yra ramybės fazėje ir jos pabaigoje iškris (šis tyrimas suteikia daugiau informacijos apie plaukų augimo ciklą).

Gydytojas suima paciento plaukus tarp išskėstų pirštų ir priešingai plaukų augimo krypčiai, o suglaudęs pirštus lėtai slenka jais plaukų augimo kryptimi. Jeigu tarp gydytojo pirštų pasilieka daugiau nei 5–10 plaukų, tai gali reikšti padidėjusį plaukų slinkimą.

Trynimas tarp pirštų

Gydytojas suima plaukų sruogą pirštais ir ją patrina. Tai leidžia gydytojui nustatyti, ar plaukai yra trapesni nei įprastai ir ar plaukų struktūra gali būti pažeista.

Jeigu patrynus plaukus tarp pirštų nustatoma, kad plaukai yra trapesni, gydytojas atlieka tolesnius tyrimus, nes šio tyrimo metu neįmanoma išsiaiškinti plaukų slinkimo priežasties.

Atvaizdo šaltinis – vadovėlis „Hair – Practice of Trichology“, autorius – Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt

Kraujo tyrimai

Difuzinį plaukų slinkimą gali sukelti vaistai, tam tikros ligos arba sutrikimai. Todėl gydytojas atlieka kraujo tyrimus, pavyzdžiui, siekdamas patikrinti skydliaukę arba nustatyti geležies kiekį organizme. Sulaukus jų rezultatų nustatytas ligas arba sutrikimus galima išgydyti.

MIKROSKOPINIAI TYRIMAI

Atliekant mikroskopinius tyrimus galima nustatyti tikslesnę plaukų slinkimo diagnozę. Pateikiame daugiau informacijos apie „TrichoScan“ tyrimą, trichogramą ir biopsiją.

Skaitmeninis plaukų būklės įvertinimas „TrichoScan“ metodu

„TrichoScan“ metodas – tai modernus kompiuterinės analizės metodas, padedantis nustatyti plaukų tankumą ir plaukų šaknų būklę. Atliekant tyrimą plaukai nėra išraunami, o 16–20 mm galvos odos lopinėlis yra nuskutamas mažai matomoje vietoje. Šis lopinėlis yra nudažomas specialiais dažais, o skaitmeninėmis mikroskopinės fotografijos priemonėmis padaroma 20 kartų priartinta atitinkamos vietos nuotrauka. Tada kompiuterio programinė įranga automatiškai analizuoja nuotrauką ir nustato plaukų tankumą. Jeigu reikia nustatyti ir plaukų šaknų būklę, pavyzdžiui, atliekant trichogramą, plaukų šereliai yra dažomi ir fotografuojami tik praėjus trims dienoms.

Atvaizdo šaltinis: Prof. Hoffmann

Augimo fazei priklausančių plaukų analizė
Augimo fazėje esantys plaukai atauga praėjus trims dienoms po jų nuskutimo ir prieš padarant nuotrauką. Ramybės arba iškritimo fazėje esantys plaukai neatauga ir lieka tokio ilgio, kokio buvo nuskusti. Analizuojamas augimo fazėje esančių plaukų kiekis. Įprastai augimo fazei priklauso apie 80–90 % visų plaukų. Padidėjęs ramybės arba iškritimo fazėje esančių plaukų skaičius gali suteikti daugiau informacijos apie plaukų slinkimo formą.
„TrichoScan“ privalumai
Šis metodas yra pranašus tuo, kad nereikia išrauti jokių plaukų. Prieš atliekant tyrimą plaukus galima plauti įprastu būdu. Rezultatai yra patogiai archyvuojami kompiuteryje. Gydytojas gali stebėti ligos eigą ir gijimo procesą, atlikti tolesnius tyrimus ir pagerinti skirtą gydymą.

Trichograma – šviesiniu mikroskopu atliekama plaukų analizė

Trichograma – tai šviesiniu mikroskopu atliekamas plaukų šaknų tyrimas. Gydytojas pašalina apie 50 plaukų sruogą iš plaukų slinkimo paveiktos galvos odos vietos išraudamas ją žnyplėmis su guminėmis apsaugomis. Toks pats skaičius plaukų yra pašalinamas iš kitos galvos odos vietos, kuri nėra paveikta plaukų slinkimo. Tada atliekamas abiejų sruogų tyrimas ir mikroskopinė analizė.

Atvaizdo šaltinis – “Hair – Practice of Trichology” by Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt

Plaukų būklės vertinimas

Gydytojas specialistas gali pamatyti, kuriai plaukų augimo fazei priklauso išrauti plaukai. Jis analizuoja plaukų augimo, pereinamosios ir ramybės fazės pusiausvyrą (daugiau informacijos apie plaukų augimo ciklą pateikiama plaukų terminų žodyne). Be to, gydytojas taip pat gali įvertinti patologinius plaukų šaknų pakitimus, padidėjusį plaukų skilinėjimą ir plaukų paviršiaus struktūros pokyčius.

Atvaizdo šaltinis – „Hair – Practice of Trichology“, autorius – Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt

Žmonėms, kurie yra jautrūs skausmui, ši procedūra yra labai skausminga. Be to, prieš atliekant trichogramą plaukai turi būti bent savaitę neplauti. Kitu atveju rezultatai gali būti netikslūs. Trichogramą turi atlikti patyręs gydytojas. Šiais laikais, fotografiniai tyrimo metodai, pvz., „TrichoScan“, leidžia gauti daug tikslesnius rezultatus.

Galvos odos biopsija

Biopsija – tai mokslinis terminas, reiškiantis gyvo organizmo audinio paėmimą ir ištyrimą. Plaukų slinkimo atveju gydytojas paima 4 mm galvos odos lopinėlį su plaukų šaknimis. Mėginio paėmimas atliekamas taikant vietinę nejautrą. Tada galvos odos lopinėlis yra ištiriamas mikroskopu. Tuo pat metu nustatomas aktyvių plaukų folikulų skaičius. Biopsija yra itin naudinga sergant sunkiai paaiškinamomis galvos odos ligomis ir galvos odos randėjimą sukeliančia alopecija. Ji yra atliekama siekiant sužinoti daugiau informacijos apie ligą.

Atvaizdo šaltinis – „Hair – Practice of Trichology“, autorius – Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt